Kdy v rámci dne je ideální hodina pro focení nevěsty a ženicha?

otázku položil(a): Svatební Planeta
36 Odpovědí Řadit dle: / Poslední aktivity / Reputace autora

před západ slunce

odpověděl(a) 08.03.2019
HSphoto
HSphoto
Svatební fotograf
1275
Praha

Prakticky celý den. Každá část dne má své kouzlo. Nejhezčí fotografie však vznikají při západu slunce :-)

Pokud to podmínky dovolí je dobré naplánovat harmonogram tak, aby focení portrétů mohlo proběhnout ve dvou kratších částech. Nejčastěji portréty následují po skupinových fotografiích po obřadu. Druhou část focení je ideální podniknout později, třeba večer před západem slunce, kdy se hosté dobře baví a často ani nepostřehnou, že se novomanželé na chvíli vzdálili :)

Vždy když je chvilka času. Ideální je vyrazit minimálně třikrát na aranžované fotografování ženicha a nevěsty během svatebního dne

Rozhodně při západu slunce :) z pohledu fotografa je to nejlepší část dne.

Jasně že před západem slunce, ale fotit se dá kdykoliv.

Ideální je focení brzo ráno, nebo později večer. Záleží na ročním období. Na svatbě je ve většině případů realizovatelné pouze později večer. To znamená, že až když se lidi baví, tak my se jdeme fotit. Naprosto nevhodné je fotit během poledne, protože slunce je vysoko a vytváří tak tmavé stíny v obličeji, my tak musíme hledat stín a nemůžeme tak vyfotit ty nejlepší fotky.

Hlavně v klidu a pohodě. Pak záleží na počasí, pokud je slunečný den tak je lepší fotit v podvečer.

V rámci focení celého dne, je určitě nejlepší čas na focení v podvečer, ideálně asi hodinku před západem slunce. Světlo je krásně měkké, nedělá ošklivé stíny v obličejích a fotky mají své kouzlo. Záleží ovšem na harmonogramu svatebního dne, který pečlivě probírám se snoubenci na předsvatební schůzce.

Někdy ale ostrému polednímu sluníčku není vyhnutí, protože někdo chce nafotit pouze obřad a novomanželské fotografie. Ovšem i s tím si dobrý fotograf bez problému poradí.

Ideálně je samozřejmě se přizpůsobit světlu, tj. fotografovat při nízkém teplém slunci. Tedy v podvečer nebo brzo ráno. Ve většině případů je ovšem toto nerealizovatelné a portréty se fotografují v nepříznivých světelných podmínkách (ostré slunce vysoko nad hlavou).

Kvalitní fotograf si ovšem i při takových podmínkách dokáže poradit vhodnou volbou scény a pomůckami pro práci se světlem (odrazné desky, blesk umístěný mimo fotoaparát a rozptýlený softboxem). Z tohoto důvodu s sebou beru na fotografování asistenta, případně se na asistování domluvím s někým ze svatebčanů.

Přes léto pozdě odpoledne až v podvečer, kdy není sluníčko tak ostré. Ale samozřejmě záleží i na počasí a dalších faktorech :-)

Celé to záleží zejména na počasí a harmonogramu svatby. V případě ideálního počasí je nejvhodnější podvečerní měkké sluneční světlo.

Ideální čas pro focení je tehdy, když je slunce nízko nad obzorem, tedy buď brzo ráno nebo k večeru. Focení na ostrém poledním slunci nedoporučuji, vznikají nehezké tvrdé stíny a podvečerní světlo je svými charakteristickými vlastnostmi daleko vhodnější.

Tato otázka nás nadchla! Málo kdo ze snoubenců ji řeší, ale je to snad to nejdůležitější, čím mohou dopomoci ke krásným fotkám. Mimochodem, každý ze snoubenců od nás před svatebním dnem obdrží soubor našich osobně zpracovaných doporučení AMKA, které podpoří vznik krásných fotografií.
V letních měsících tak je optimální čas mezi 8-10hod ranní a odpoledne pak mezi 17-20hod.
V podzimních a zimních měsících je situace jiná a zde se dá pak fotit v průběhu celého dne. Opět bychom asi řešili konkrétní datum a čas.

Dle počasí. Pokud je teplo a svítí slunce, doporučuji na podvečer. Určitě raději rozdělit focení na více částí a posouvat do pozdějších hodin.
Pokud prší, kdykoliv když přestane:)

Záleží na ročním období, ale obecně to bývá, když je slunce nízko. Brzo na jaře, nebo na podzim se tak dají dělat fantastické fotografie po celý den. Ale dobrý fotograf je schopen si se světelnými podmínkami poradit a nafotit krásné fotografie i za pravého poledne v létě.

Podvečerní čas nabízí nejkrásnější světlo, ale při vhodné práci s technikou a lokací není denní doba limitem.

Začnu tím co je nejhorší a to je čas kolem poledne a po poledni, kdy je slunce vysoko, stíny jsou tmavé a ostré, lide se šklebí a horko ničí všechny přítomné. Naopak z hlediska světla je ideální zašít fotografovat cca 1,5 hodiny před soumrakem a fotit do okamžiku kdy slunce nezapadne za horizont. Toto však bývá často obtížné vzhledem k programu svatby a tak se snažím fotografování rozložit, číst portrétu nafotit po hostině, kdy bývá nejvíce času a číst v podvečer.

Nejlepší čas na focení nevěsty a ženicha je samozřejmě tzv. zlatá hodinka. Hodinka před západem slunce. V této části dne není světlo tak ostré a vznikají krásně jemné fotografie. Bohužel to z časových důvodů nejde kolikrát takto naplánovat. V tomto případě doporučuji fotit po hostině, kdy hosté klidně počkají a světlo není tak ostré jako v pravé poledne.

Fotografování nevěsty a ženicha je nejvhodnější v podvečerních hodinách, samozřejmě je možno fotografovat v jakoukoliv hodinu.

V odpolednich nebo podvecernich hodinach. Diky technice kterou mam k dispozici je to nakonec i jedno, poradim si i s ostrym polednim sluncem.

..nejlepší je čas, kdy se slunce pomalu schovává za horizont a začínají oblohou prostupovat červánky - alespoň podle nás fotografů..

Je však pravdou, že Vy to nemáte vždy jednoduché v rámci organizace svatby zvolit tuto část dne a hledá se nějaký kompromis, někdy to vychází i šikovně, že po obřadu se přejíždí na hostinu, kde Vás uvítá personál restaurace, zasedne se k tabuli, poobědvá se s kulisou tónů už hrající přítomnou kapelou a poté se rozkrojí dort, hosté si konečně dopřejí své kávy a následuje blok prvních tanečků..

V tomto případě je pak akorát prostor opustit svatební hosty na focení novomanželských portrétů a ponechat je zábavě, kterou vede svatební koordinátorka nebo alespoň někdo ze svědků a nikomu tak nescházíte. To bývá už k odpoledni, slunce tolik nepálí a vše se dá stihnout do začínající navečerní zábavy, kdy většinou přichází další přizvaní kamarádi.

Jako ideálem je svatba na jednom místě od samého rána až po večerní zábavu - dnes je řada nádherných penzionů a hotelů, venkovských statků a podobných míst plně vybaveno a to včetně romantických zákoutí pro focení v těsné blízkosti.. Pak je pro všechny zúčastněné vše jednodušší a kolikrát se podaří jít znovu na další zajímavé kratší focení přímo za tmy a vznikají tak kouzelné snímky.

..mám i však zkušenost s focením před obřadem a přiznám se, že tato varianta je podle mne mírně náročná - potají se v myšlenkách spíše hlídá dostatečný čas k odchodu na obřad než prostor k uvolnění a pohody..

Hlavně v klidu a v pohodě...takže třeba po odpolední kávě nebo před večerním rautem...

Nejlépe doporučuji fotit před polednem a nebo později po obědě..... sluníčko přímo nad hlavou a v plné síle není zrovna to nejlepší co fotograf potřebuje .....

Ideální doba je buď po samotném obřadu, ještě než se hosté přesunou na oběd, nebo po obědě, kdy je na to většinou času více. Z hlediska focení jsou po obědě, místy až na podvečer lepší světelné pomínky k focení. Záleží ale také na tom, jaký balíček si klient objednal.

Velmi brzy ráno (většinou nereálné :)) nebo 1-2h před západem slunce (tzv. golden hour). Vše záleží na domluvě s klienty, ve většině případů doporučuji rozdělit fotografování na více částí.

Pokud je to v možnostech časového harmonogramu svatebčanů, tak nejlepší doba pro fotografování portrétů je později odpoledne/k večeru cca. 1h-1,5h před západem slunce. Někteří novomanželé se v pozdějších hodinách již raději věnují svým hostům, profesionální fotograf by však měl zvládnout vyfotit dobrý portrét v kteroukoliv denní dobu za jakýchkoliv světelných podmínek.

Z mého pohledu je nejideálnější hodina na fotografování ta, kdy mají snoubenci/novomanželé na focení čas. Klidně i hodinu poté, než jsme si původně „namalovali“ do finálního časového rozvrhu dne. Důležité je jen jedno – super prožitek z celého svatebního dne,
Nesvítí zrovna slunce? Tak si ho uděláme, pokud budeme chtít. Blesků a barevných gelů mám s sebou vždy více než dostatek. Svítí zrovna slunce až moc? Fotky s velkým kontrastem světel a stínů bývají velmi žádané. Prší? I za deště pod deštníkem vznikají velmi často nejlepší fotky z celého dne.
Miluji pokud vidím, že se večerní obloha začíná pomalu barvit od zapadajícího slunce a novomanžele čekají pouze na mé „Go“.

Navečer, kdy je slunce nízko... Ale jak se píše výše - na všem se dohodněte se svým fotografem:)

Tak každý asi napíše v tzv. "Zlaté hodince" před západem slunce. Nicméně dobrý fotograf dokáže využít jakékoliv světlo tvůrčím způsobem.

Na portrétní focení:
nejlépe zlatá hodinka to je kdy je slunce nízko.
Ne vždy jsou svatebčané ochotni se fotit navečer, ale stojí to za to.

To je otázka spojená s mnoha aspekty ... časové možnosti, časový harmonogram, přístup svatebčanů, ochota atd. atd. Jedna otázka je ideál - zde bych souhlasila s možností po jídle (pokud jako u některých svateb hned nechtějí hosté tančit, krájet dort apod...) kdy mohu novomanželé na hodinku nebo dvě "unést" a nafotit krásné fotografie v klidu a druhá otázka je realita ... vzdálenost mezi obřadem a hostinou je někdy i mnoho desítek kilometrů a není ochota ani čas se vracet, nebo dojde ke karambolům při jídle. Souhlasím v každém případě s pokud možno co nejlepším naplánováním a předsvatební konzultací s fotografem, který Vám poradí ze svých zkušeností, co možné je a co možné není a příp. Vám v organizaci v tomto ohledu poradí.

Záleží na harmonogramu svatebního dne. Nejlépe po obědě, kdy jsou všichni svatebčané spokojeni a oddávají se odpočinku a povídání. Pak jim nepřítomnost novomanželů ani nechybí a my se můžeme v klidu věnovat focení a nestresovat se z toho, že svatebčané mají hlad a jsou netrpěliví :-)

"Idealni hodina" je casto chvili pred zapadem slunce..a to obvykle trva mene nez hodinu:]

Souhlasim s tim, co pise Marketa a pridavam, ze pokud zalezi neveste a zenichovi na fotografiich, je dobre si dohodnout portretni fotografovani napr. mimo den svatby. Nicmene zaklad "uspechu" je domluvit si schuzku s fotografem a vytvorit harmonogram spolu s nim tak, aby naplnoval moznosti novomanzelu a zaroven poskytl prostor pro svatebni fotografovani {osobne doporucuji po jidle nez pred jidlem:]} i v den svatby.

Mejte hezky den

petr

Vždy se řídím heslem, že fotograf je tu pro nevěst a ženicha a ne naopak. Fotografie pak dokumentuje svatbu a svatba tu není kvůli fotografii. Pokud ale ženich s nevěstou mohou svůj program přizpůsobit, velmi jim vždy doporučuji nechat portrétní fotografie až na pozdější odpoledne. Sluníčko již není tak ostré a takové fotky při sluníčku těsně nad obzorem nenahradí žádný blesk ani odrazná deska. Samozřejmě ale je možné se přizpůsobit i focení v poledne, jen je potřeba obezřetněji hledat lokalitu atd... Pokud je pod mrakem, pak se přes den fotí lépe, večer ale zapadající sluníčko nejde využít...

Záleží na vašem programu.

Jestli máte jednoduchou svatbu a po obřadu jedete na hostinu tak se s hosty vklidu najezte ať na vás nemusí hladově čekat kdy se už konečně vrátíte z focení a i vy si na chvilku odpočinete a pak vládne taková uvolněná atmosféra na svatbě tak to je chvíle která se dá krásně využít na focení.

Pokud máte na svatbě nabitý program spoustou her, vystoupení apod. tak to už je na domluvě s fotografem kdy vám to bude nejvíce pasovat.

Obecně doporučuji tohle konzultovat s vaším fotografem aby jste si vy mohli užít focení a mu se dobře pracovalo.

Chci odpovědět na otázku

Na otázky mohou odpovídat pouze firmy. Máte-li firemní profil, přihlašte se!