Mám si zaplatit k fotografovi asistenta? Není to zbytečné vyhazování peněz?

otázku položil(a): Svatební Planeta
34 Odpovědí Řadit dle: / Poslední aktivity / Reputace autora

V případě, že je vybraný fotograf tuto možnost nabízí, tak doporučuji využít. S asistentem vše utíká rychleji :-)

Záleží čistě na práci hlavního fotografa, pokud bude potřebovat prostor nebo pomoc - ve druhé případě je asistent často už součástí balíčku.

Není třeba, toto si dokážu zajistit sám v ceně

Asistenta? To je otázka, já tuhle možnost nabízím spíše jako ve variantě svatební agentky. Která může poradit ve věcech ohledně svatby. Co se týče asistenta fotografa, na velkých svatbách se mnou občas jezdí přítelkyně...

Čím větší tým pro dokumentování svatebního dne, tím kvalitnější je výsledek, vzhledem k spolupráci.

Má to smysl u velkých svateb.

Například u nás za asistenta neplatíte. Rozhodně to vyhozené peníze nejsou. Já teprve až jsem někdy na svatbě Monču s sebou neměl, poznal jsem, jak je to bez někoho druhého těžké. Druhé oči mohou hlídat plno věcí - rozepnuté sako, pomačkané šaty, vlasy, což by mi v mnoha případech uteklo.

Určitě ulehčíte fotografovi dost práce (hlídání-nošení fotovýbavy, držení odrazky,...). Pak má fotograf více času a síly se věnovat pouze focení :)

Dobrý fotograf dle mého je plně schopný nafotit svatební den sám a není nutné platit ještě dalšího člověka.

Není to nezbytné, ale pokud se fotograf nemusí starat o fotobatoh a domlouvat se se svatebčany na případné asistenci při fotografování portrétů, tak se může více věnovat samotnému fotografování a na výsledných fotografiích to bývá znát.

Asistent je k nezaplacení, je to pro fotografa taková pravá ruka, ale moc často to snoubenci nekvitují.

My jsme tým AMAKA, jsme většinou dva, takže toto neřešíme. Každopádně důrazně doporučujeme asistenta fotografa. Dříve to tak nutné nebylo, nebyly tak vysoké nároky na kvalitu, počet a obsah fotografií ze svatebního dne.
Dnes je to zejména u větších svateb téměř nutností.
Na druhou stranu nepanikařte! Dobrý fotograf nafotí vaši svatbu krásně i tak, akorát to časově bude náročnější (například u sestavování skupin), bude méně fotek (méně momentek) a fotograf nezvládne s takovou svěžestí dlouhodobé zatížení (celodenní focení apod.).
Volba je tedy na vás samotných :-).

Záleží na Vaších možnostech. Většinou se mezi svatebčany najde někdo, kdo rád a hodně fotografuje a může být plnohodnotným asistentem a bude ho to bavit. Při náročnějších podmínkách je ale asistent nutností.

Asistent jako takový není nutný, oboustranně výhodnější je požádat někoho z přítomných hostů a často je s tím seznámen předem. Například ke společném focení si nevěsty s sebou rády vezmou kamarádku, která jí ohlídá drobnosti jež je možné snadno přehlédnout a pomůže s opravami makupu, mě zase pomůže podržením odrazné desky. Nevěsta se nestresuje další cizí osobou a o to více se uvolní. Nazval bych to "win-win" situací.

Já osobně asistenta používám. Je to pro mne určitá výhoda. Každopádně za působení asistenta nevyžaduji žádný příplatek.

Zda zaplatit asistenta nebo ne, záleží jen na vás.

V nasi krajine tuto funkci zastane v pohode i kdokoliv ze svatebcanu. Z mych zkusenosti je to pomere i bavi :)

..je to jen na Vás - když budete chtít konkrétního fotografa, který má zvlášť tuto položku za asistenta a je to jeho styl práce, pak je i tato otázka v závěru zbytečná..

Někdo pracuje úplně sám a případně si vyžádá pomoc od přítomných hostů, někdo pracuje v páru (jako i já s manželkou) a cenu to nenavyšuje, někdo nabízí svou službu pouze s dalším fotografem a mají tak nastavené i ceny - záleží opravu na vašem přání :-)

Asistent fotografa má v průběhu svatebního dne na starosti spoustu věcí a rozhodně může zbavit fotografa o pár starostí. Většinou býva součástí nabídky služeb svatebního fotografa, nicméně, cena je pak vyšší. Pokud to rozpočet umožňuje, tak bych volil nabídku fotografa, který asistenta využívá.
"Bratranec Karel" může být také nápomocen, ale vzhledem k tomu, že je na focení pořád málo času a rychlokurz asistenta něco trvá ...

Záleží na fotografovi, já když bych asistenta potřeboval tak bude zahrnut v ceně.

Asistent se vyplatí v případě, pokud se jedná opravdu o ,,velkou svatbu´´ tzn - focení celého dne a poku si klient přeje opravdu velké množství fotografií. Pak příjde asistent vhod. Jeden fotograf se zaměřuje na samotný obřad, druhý fotí ze vzdálenější pozice a střídá různé úhly záběru a fotografie jsou tím pádem více rozmanitější a neunikne žádný důležitý detail. Asistenta proto využívám rád na svatbách (i bez cenového navýšení), protože mi jde hlavně o to, aby byli novomanželé spokojeni.

Záleží na konkrétní situaci. Pro velké svatby (přes 100 lidí) si vetšinou asistenta zařídím sám. U menších svateb se dá vše zvládnout v jednom (případně se využije pomoc některého ze svatebčanů).

... pokud je moznost asistent nebo druhy fotograf tak urcite doporucuji ....

Jsme manželský pár a sami sobě jsme asistenti. Máme za to, že je zbytečné platit za asistenta. Jistě se vždy najde někdo se svatebčanů kteří rádi pomohou při focení.

Asistenta (a manžela v jedné osobě) nabízím v rámci balíčků zcela zdarma - je mi oporou při focení, pomáhá mi s veškerým vybavením, výměnou objektivů, úpravou / stylizací prostředí při focení, udržuje dobrou náladu a občas přichází i s novými nápady. Je mi k nezaplacení, ale nikdy by mě ani nenapadlo, že by měla být jeho účast na focení jakkoli finančně hodnocena (být součástí samotné ceny focení).

Též souhlasím s Vlaďkou. Buď si asistenta vozí automaticky když ho potřebuje, nebo ne. Jediné co bych zvažoval ji připlacení za druhého fotografa.

Pokud fotograf potřebuje asistenta, je podle mě na něm, aby si ho zajistil. Myslím, že snoubenci by toto neměli řešit. My fotíme svatby ve dvou - při přípravách se můžeme rozdělit a fotit jak u nevěsty tak u ženicha. Na obřadu se vzájemně doplňujeme a asistenta při portrétování máme tím pádem taky vyřešeného :)
Pokud je fotograf sám, může poprosit o pomoc někoho ze svatebčanů. Osobně bych "placeného asistenta", kterého stejně neznám, ani nechtěla.

Pokud nekoukáte na peníze, je to samozřejmě možné. Nicméně na všechny výše zmíněné aktivity stačí někdo z vašich kamarádů, koho na focení vezmete s sebou... :-)

Raději než řešit asistenta, doporučuji najmout druhého fotografa. Jeden fotograf se pak zaměří na běžné svatební fotky a druhý se může věnovat detailů, momentkám během obřadu a podobně. Druhý fotograf také může fotit například přípravy ženicha v době kdy se první venuje focení nevěsty. Je důležité, aby se oba fotografové znali a věděli, co má který z nich fotit, jinak je to vyhazování peněz.

pravdou je, ze nektere situace se tezko zvladaji v jednom... ostre slunicko vám bude delat tmave oci, a pak ma fotograf dve moznosti... pouzit blesk a nebo s sebou mit asistenta, ktery mu pridrzi odraznou desku (vysledek pak vypada jinak nez oflashnute fotografie). S kolegou to resime tak, ze fotime ve dvojici (oba jsme na stejne urovni), ale pokud bychom museli opravdu pouzit blesk na silny vykon, pak jeden dela tzv. podrzodrazku :)

odpověděl(a) 27.02.2013
HSphoto
HSphoto
Svatební fotograf
1275
Praha

Souhlasim s Vladkou, bud fotograf asistenta ma nebo ne a zarizovat extra asistenta je si myslim nepatricne.

JE! Dobrý fotograf si asistenta vozí sebou a je to v ceně fotografování a nebo ho zkrátka nepotřebuje a je naučen pracovat sám. Ale platit za samotného asistenta je opravdu zbytečnost.

Chci odpovědět na otázku

Na otázky mohou odpovídat pouze firmy. Máte-li firemní profil, přihlašte se!