Podle čeho si mám vybrat fotografa na svatbu?

otázku položil(a): Svatební Planeta
39 Odpovědí Řadit dle: / Poslední aktivity / Reputace autora

podle jeho práce a podle sympatie

odpověděl(a) 08.03.2019
HSphoto
HSphoto
Svatební fotograf
1275
Praha

Nejprve si prohlédnout jeho práci. Pokud se Vám jeho styl líbí, tak ho neváhejte kontaktovat a domluvit si termín případně osobní schůzku, kde ho poznáte blíže a utvrdíte se v tom zda se Vám líbí kromě fotek i jeho přístup. Ten je též při fotografování zásadní.

Podle toho, jestli se s ním cítím uvolněný(a) a dobře

Určitě bych nevolil fotografa podle ceny ale podle toho jak fotí a jaké služby nabízí. Neříkám, že levný fotograf neumí fotit ale často se mi stává, že není ta kvalita úplně dobrá.

Tohle je podle mě věc čistě osobních preferencí v rámci portfolia a i jisté chemie, kdy si klienti tzv. s fotografem "sednou".

Podle toho jestli fotí fotky které se vám líbí.

V první řadě podle fotek. Musí se vám líbit jakým stylem fotí, co fotí a jak to vlastně celé dělá. V druhé řadě si musíte s fotografem opravdu padnout do noty. Bude na vaší svatbě celý den. Až na posledním místě by měla být cena, ale chápu, že někdy to takhle nejde a tak může být postup opačný, prvně si vyberu fotografy, které si můžu dovolit a pak pokračuju dál.

V první řadě podle citu. Nepleťte si hledání svatebního fotografa s výběrovým řízením veřejné zakázky :-) Líbí se Vám něčí fotografie? Pak si takového fotografa/fotografku prozkoumejte podrobněji. Nabídne Vám k nahlédnutí kompletní galerie z něčí svatby nebo se jen prezentuje těmi povedenými snímky namíchanými z různých svateb? Má s focením prokazatelné zkušenosti? Používá profesionální redundantní techniku...? Ptejte se na cokoliv, co Vás zajímá.

Určitě neplatí čím dražší tím lepší. Důležité je si prohlédnout portfolio fotografa a tím zjistíte, zda se Vám jeho práce líbí nebo ne. Je fajn, když je ochotný ukázat fotky co nafotil z celé svatby, tak jak ji odevzdal, ne jen pár vybraných "povedených" kousků z různých svateb.
Pak by Vám měl být fotograf sympatický a měli byste mu důvěřovat.

Výběr fotografa je občas složitý. Nicméně doporučuji shlédnout fotografie (já třeba nemám vše na webu, jsou u mne k dispozici prezentační alba, které si zákazníci mohou prohlédnout), projít si reference, poptat se známých, jaké kdo má zkušenosti s daným fotografem, zvážit pro a proti. Na svatební fotografie se budete dívat celý život, jiné už nebudou...

Já kladu důraz na přístup, jednání a snažím se vždy zachytit emoce, které fotografii pozvednou a dají jí to "něco" chybějícího.

V prvé řadě portfolio. Zejména by Vám měl vyhovovat styl fotografa. Chtít po někom, kdo se prezentuje portréty a detaily širokoúhlé záběry nebude fungovat. Stejně tak jako chtít po fotografovi, který fotí čistě reportážním stylem, aranžované fotografie.

V druhé řadě osobní setkání, při kterém zjistíte, jestli Vám fotograf vyhovuje i po lidské stránce. Strávíte s ním prakticky celý svatební den, jehož výsledkem by měly být emotivní fotografie. Těžko se při fotografování otevřete a uvolníte před člověkem, který Vám nebude sympatický.

1) Projděte milion portfolií, která na vás google vychrlí 2) vyselektujte pár fotografů, jejichž fotky se vám líbí a poptejte volný termín a ceny 3) dejte si s vybranými fotografy schůzku a pak už je to jen na vás a na pocitech z fotografa. Ten, který vám z těch vybraných padne nejvíc lidsky je ten pravý :-)

Důležité je, aby styl focení daného fotografa korespondoval se vkusem snoubenců, podle zkušeností a aby si lidsky sedli.

Toto téma považuji za velmi důležité, proto jsem sestavil eBook, který se mu věnuje a rozebírá podrobněji.
Ebook naleznete ke stažení zdarma na následující adrese:
http://www.radekvandra.cz/ebook-zdarma-jak-vybrat-svatebniho-fotografa/

Určitě a hlavně podle fotek. Pokud můžeme radit, tak důležitý je i přístup fotografa, to jak je vám sympatický, jak reaguje na dotazy i na nepříjemné dotazy :-). Svatba je věcí velmi hektickou, a tak si otestujete, jak se fotograf chová ve stresových situacích.
Pak jsou zde obecné požadavky na: Zkušenost, styl fotografa, technické zázemí, posvatební servis a rychlost zpracování fotek, lokalitu apod.
Je nutné nezapomínat i na cenu. Stejně bychom ale postupovali tak, jak u všeho. Tj. nejprve vybírali dle fotek, pak to porovnali s požadavky na cenu a tak selekci pomalu přibližovali vašemu ideálu.
Někdy je totiž hra s cenou velmi ošemetná, již fotograf, který je o 3 tisíce dražší může nabízet mnohem více, tj. více zkušeností, technického zajištění, lepšího přístupu apod.
Vybírejte tedy rozvážně a určitě najdete toho pravého.

Sympatii.

...budete spolu celý den a pokud si nepadnete do oka, bude stát výsledek za...

No hlavně podle toho, jak se Vám líbí jeho fotografie a dejte i na doporučení svých známých. Vždy si nechte ukázat fotografie z konkrétních svateb!

Důležité jsou ukázky svatebního fotografování, které má fotograf za sebou. Jen tak uvidíte co přibližně od focení očekávat. Další důležitým parametrem je určitě cena a vzdálenost.

Podle toho jestli se vam jeho prace libi.

..Dnes Vám opravdu nezávidím tuto volbu - když jsme se s manželkou brali my, bylo to nedávno před 15-ti lety (svatební pravěk v čr jak jsem se někde doslechl..), tak to bylo jednoduché - někdo na městě měl foto-ateliér a jako jediný vlastně docházel v tomto kraji fotit obřady a zbytek snímků ze svatby bylo jen díky náhodnému cvakání automatů na kinofilm našich hostů a kamarádů..

Nyní díky internetu a dalších vlivů je vidět obrovské spektrum možností, trendů a inspirací a svatební fotografie patří mezi ně. Tím je i veliká škála těch co fotíme a nabízíme své služby - jak pak vybírat ?

..Jako první bych si nejspíš ujasnil své cenové možnosti a na čem budu a nebudu muset šetřit ve svatebních výdajích - otevřeně jsem toho názoru, že na věcech, které Vám jako jediné po svatbě zůstanou, bych určitě nešetřil..

Dovolím si Vám spíše předložit pár dobře známých indícií, které by mohly napomoci rozlišit mezi úspěšnou spolupráci s nadšením z fotek a chvílemi zklamání..

- podle svého osobního citu - co se Vám líbí ( dostatečně bych studoval jeho práce na webu )
- je dobré a jednodušší, když se jedná i o někoho, s kým už měl někdo z vašich blízkých osobní zkušenost dříve
- vyžadovat schůzku před svatbou a chtít vidět kompletní svatební dokument a co vše dostanete a jak
- vyžadoval bych dobrou písemnou smlouvu
- znát reference a doporučení
- vzájemné sympatie !
- profesionální přístup a současně normální člověk..

Držím Vám upřímně palce a přeji hodně štěstí :-)

Tady jsou mé rady pro výběr svatebního fotografa:
Nenechte se nalákat na pár krásných fotek, obzvlášť těch z exklusivního a exotického prostředí
Pakliže to čas a okolnosti dovolí, určitě se setkejte s fotografem, aby jste si udělali jasno, co chcete a co ne !

Pokud řešíte cenu, porovnávejte podle schodných kritérií. Podstatný je čas práce fotografa a počet finálních (upravených) fotografií.

Požadujte sepsání smlouvy, ve které bude stanoveno co kde a jak a také co se stane, kdyby fotograf nedorazil. Smlouvá musí být vyvážená, takže čekejte trest i ze strany fotografa, když selžete Vy.

Normální je zaplacení zálohy ve výši 20-50%

Počítejte s tím, že někteří z nás mají termíny obsazeny i rok a půl dopředu.

Fotograf je tak pro Vás, takže ho můžete dirigovat. Pokud se Vám něco nebude líbit, nemusíte to dělat.

Požadujte možnost vlastního výběru fotek, nenechávejte to jen na fotografovi.

Pokud si najdete nějakou fotku na Internetu, která se Vám natolik líbí, že by jste chtěli podobnou du vlastního alba, uložte si ji a pak požádejte fotografa, aby ji udělal podobně, tzv. stylizační kopii.

Na toto téma jsem sepsal pro nastávající novomanžele pár rad a tipů, které naleznete zde:

http://www.fmaxstudio.com/blog/rady-a-tipy/jak-vybrat-svatebniho-fotografa/


Hlavně se vám ale fotky od Vašeho fotografa musí líbít :)

Rozhodně ne podle ceníku! Nýbrž podle toho, jak se vám jeho tvorba líbí, jak na vás působí při osobní schůzce a v neposlední řadě podle toho, co za své peníze dostanete.

1. musí se Vám jeho práce líbit
2. kontakt s fotografem
3. reference
a na posled asi cena

Moje odpověď je jasná: Nevybírat jen podle ceniku! A poznat fotografa, který Vám bude fotit svatbu už předem. Nestačí, když se Vám budou líbit fotografie, ale měl by Vám být sympatický i fotograf. Ten s Vámi totiž bude trávit velkou část z Vašeho důležitého dne. A pokud si budete rozumnět s Vaším fotografem, bude to znát i na výsledných fotografiích. Samozřejmě by se Vám měl také 100% líbit styl vybraného fotografa. Jen tak budete se svými svatebními fotografiemi opravdu spokojení!

Při výběru fotografa samozřejmě rozhodují na první pohled jeho předchozí práce. To znamená že fotograf by měl mít takové fotografie, které novomanžele na první pohled zaujmou. Měly by být dostatečně technicky kvalitní, měla by být vidět určitá kreativnost, styl... Rozhoduje také cena, ne vždy je menší cena zárukou kvality.

Podle osobního vkusu.

Bezesporu hlavně podle toho, jestli se mi líbí jeho fotografie. Pak je samozřejmě důležité kolik mohu a jsem ochoten do fotografa investovat. V neposlední řadě určitě také podle toho jak na mne působí jako člověk a profesionál. Osobní schůzka je podle mne v tomto případě velmi důležitá a mnohé napoví.

Jednoznačně podle stylu, který Vás oslovuje a Vašeho rozpočtu. Gratuluji Vám, pokud berete svatební fotografie jako investici.

Líbí se mi jeho fotky. Je komunikativní, vstřícný, ochotný... Důvodů může být milion a pro každého je důležité něco jiného.

Podle srdce, protože to je to jediné co Vám ze svatby zbude. Zde bych nešetřila, dá se ušetřit na jiných, pomíjívých, věcech...:)

V každém případě bych doporučovala dát si pro výběr fotografa dostatečný časový prostor. Jak jsem již uvedla jinde, fotografie jednou z mála věcí, které Vám Váš DEN D budou léta a léta připomínat a tomu byste měli i přikládat důraz. Fotograf by Vás měl svou tvorbou oslovit, oslovit Vás svým stylem, stylem zpracování a určitě 100% svým přístupem a osobností (to poznáte jak v rámci prvního kontaktu - telefonátu, tak v rámci předsvatební konzultace - osobně jsem poznala páry, které jich absolvovaly několik). Pokud tohle vše dohromady klape, je to ideál a předpoklad, že se budete na "svého" fotografa obracet i v budoucnu (fotografie dětí, rodinné fotografie, portrétní nebo boudoir fotografie atd.). A to je pro obě strany důkazem, že výběr byl správný (že Vy jste si vybrali správně a že fotograf dělá svoji práci dobře).

Kazdy fotograf prezentuje samozrejme ty nejlepsi zabery. Neni vetsinou mozne shlednout celou kolekci napriklad 200-300 fotografii pokud zrovna nefotil svatbu Vasim pribuznym.... Navic vetsina fotografii je pro tu danou svatbu, jejich rodinu a pratele a kazdy muze mit predstavu jinou ohledne fotografovani. Dale ne kazdy zenich a nevesta jsou tak akcni na svatbe coz se taky odrazi v zajimavych fotkach . Samozrejme doporuceni od klientu je urcite dalsi meritko. Dobre je podivat se na praci fotografa, dale jak bylo jiz zde od kolegu receno osobni kontakt s fotografem a taky ta cena aby odpovidala tomu co kdo nabizi..... Kazdopadne dobre pocasi a dobrou svatebni naladu ..!! :)

Na výběr fotografa jsou čtyři hlavní body podle kterých se můžete orientovat:

- styl fotek - "Chci aby má svatba byla zachycena v takovém duchu?"

- osobní kontakt - "Je mi příjemný svým vystupováním? Stráví se mnou celý den na svatbě a bude mi pořád blízko.."

- hodnocení na internetu a referencí od ostatních nevěst - "Má kladné, nebo záporné hodnocení od ostatních? Proč je tomu tak?"

- cena focení - "Je cena za jeho služby úměrná tomu co mi dodá?"

Je už jen a jen na vás, které z těchto bodů jsou pro vás ty důležité a podle kterých budete vybírat.

Při výběru a procházení portfolií jednotlivých fotografů hodně pomůže, pokud můžete shlédnout fotky z celé svatby a ne pouze výběr fotografových nejlepších kousků. Dále je jistě dobré, pokud má fotograf kladná doporučení od klientů (můžete se s jeho klienty třeba i spojit a vyptat se osobně...). Dobré je, pokud Vám fotograf sedne i jako osobnost, přece jen bude trošku součástí Vašeho svatebního dne. To zjistíte z osobního kontaktu, kde také můžete sladit své představy, probrat detaily atd...

- Především je třeba se seznámit s portfoliem onoho fotografa. Nejen si prohlédnout jeho výběry fotografii, ale projit si fotky z celého svatebního dne. Udělat 10 dobrých fotek na svatbě zvladne kde kdo, ale prezentovas smysluplný výběr 100 až 200 fotek už je náročnější.

- Jistě Vám pohohou i reference od zvých znýmých, Podívejte se na svatební fotky svých přátel, sami uvidíte jeslti je fotograf zachyti, tak jak je znáte a snadno zjistíte jak byli přátele s jeho prací spokojeni.

- S fotografem který vás osloví je dobré se zavčas potkat, popovídat si o focení a zjistit jeslti si rozumíte jak po stránce vlastního focení tak lidsky. Fotograf Vás bude provázet celý svatební den, a mit sebou někoho kdo vám leze na nervy, není žádná výhra.

Vyber fotografa je vzdy vyzvou. At uz proto, ze na to mate de facto jeden pokus ci proto, ze vyber obsahuje spoustu aspektu: kvalita prace fotografa, konstantnost jeho tvorby, to jak si s fotografem lidsky "sednete" {fotograf vam bude nejblize po vetsinu svatby..} ci cena za jeho tvorbu.

Uricte vyber neuspechejte, nicmene pokud mate favority, oslovte je radeji drive nez pozdeji. Dejte si s nim schuzku, at vidite, koho si opravdu najimate, at si pak svuj den muzete plne uzit a radovat se ze svych fotografii po cely svuj nasledujici, spolecny zivot..

Poptat se kamarádek,a skouknout i jiné fotky, než má na webu :-)

Především kouknout na jeho práci a zjistit reference. Fotograf, který na webu píše "profesionální fotograf s dlouholetou praxí" a na webu má deset fotek, není důvěryhodné :-)

Chci odpovědět na otázku

Na otázky mohou odpovídat pouze firmy. Máte-li firemní profil, přihlašte se!